Ga naar de inhoud

HUMAN’s de Publieke Tribune bij Enik

Foto van vijf mensen zitten aan een ovale tafel. Aan de rechterkant zit de tafelhost. Hij heeft een lichtblauw pak aan. Rondom de tafel lopen mensen van de productie.

Maandag 5 december werd het programma De Publieke Tribune opgenomen bij Enik Recovery College in Utrecht. Onderwerp van gesprek was hoe de inzet van ervaringsdeskundigheid de geestelijke gezondheidszorg kan ontlasten.

Met grote personeelstekorten, groeiende wachtlijsten en alsmaar stijgende kosten stapelen de problemen in de ggz zich op. Zorgt meer geld voor een oplossing? Of is er een compleet andere blik nodig? Vanuit het Enik Recovery College Hoograven sprak presentator Coen Verbraak samen met drie ervaringsdeskundigen en minister Conny Helder van Langdurige Zorg en Sport over een nieuwe kijk op mentale gezondheid. Lister bestuurder Theo den Hertog nam vanuit het publiek deel aan het gesprek en psychiater en hoogleraar bij het UMC Jim van Os zorgde voor een kritische noot.

Erkenning ervaringsdeskundigheid

De waarde van ervaringsdeskundigheid bij het herstel(traject) wordt steeds meer erkend en is inmiddels ook wetenschappelijk onderbouwd. Chantal, Nicky en Joost namen de de minister, de presentator en het publiek mee in het effect dat ervaringsdeskundigen hebben gehad op hun eigen herstelproces. Coen Verbraak vatte Joost zijn verhaal als volgt samen: “Hier, bij Enik begon dus jouw nieuwe leven?” Na een kort moment van stilte, beaamde Joost dit volmondig en enigszins aangedaan.

Tot slot gaven Chantal, Nicky, Joost, Theo en Jim de minister ook tips mee. In het Integraal Zorgakkoord staat immers dat iedere gemeente een herstelacademie of een zelfregiecentrum of een centrum voor mentale gezondheid moet hebben. Maar hoe dan én wat is daarbij belangrijk? Dat is nog onduidelijk.

Terugkijken?

De uitzending kun je terugkijken op NPO2 De Publieke Tribune (opent in nieuw tabblad).

Het laatste nieuws

Het Lister activiteitenoverzicht – er kan meer dan je denkt!

Gebruik jij het overzicht op Lister.nl/activiteiten al? Want er zijn een hoop mogelijkheden die je misschien nog niet kent.  We...

Een terugblik op het Naastensymposium

Op donderdagavond 21 mei 2026 stroomde De Kapel van Altrecht in Zeist vol voor het Naastensymposium van Altrecht & Lister. Wat biedt Lister jou als naaste? Neem een kijkje op onze webpagina voor naasten. Daar vind je informatie en ondersteuning voor naastbetrokkenen.

Succesvolle Singelloop smaakt naar meer. Op naar de Maliebaanloop!

In 2025 liepen we met Lister mee met de Singelloop in Utrecht. Maar liefst 70 collega's en cliënten van Lister deden mee. Die editie was zo succesvol dat we dit jaar aanwezig zijn bij de Maliebaanloop op 18 oktober.